Pasja łączy twórczość, wyzwania i romantyzm – nawet ten sentymentalny; konkretność, twardość – nawet tę upartą oraz marzenia po nierealność.

Pasja to moc. Od początku życia salezjańskiego  towarzyszyło mi zdanie Księdza Bosko: Wystarczy, że jesteście młodzi, abym Was bardzo kochał. Wtedy nie zdawałem sobie sprawy, jak bardzo jest ono tożsame ze zdaniem studia di farti amare - spraw, aby Cię pokochano, umieszczonym na krzyżu, który salezjanie otrzymują w czasie ślubów wieczystych, a zapisanym przez Księdza Bosko w 45. rocznicę powstania Oratorium.

Pasja jest moim słowem w każdym jego wymiarze.
Caritas Christi urget nos. [...]

Świadkowie ewangelicznego radykalizmu

1 września 2012

Pozdrawiam was z sercem Księdza Bosko, życząc dobrego kontynuowania trzyletniego okresu przygotowań do dwusetnej rocznicy jego urodzin. Po zaangażowaniu w pierwszym roku, aby go lepiej poznać, bardziej pokochać i wierniej naśladować, w tym drugim roku chcemy go wspominać jako wychowawcę, a więc pogłębić, aktualizować i inkulturować jego System prewencyjny. Tak jak Ksiądz Bosko, powinniśmy uczynić Ewangelię naszym radosnym programem dla młodzieży a z pedagogii dobroci naszą metodę [1].

Pozwoliłem sobie rozpocząć ten list od słów Księdza Generała, który otrzymaliśmy po wizytacji nadzwyczajnej, czasie ważnego namysłu nad tym, jak odpowiadamy na potrzeby młodzieży i osób powierzonych naszej wychowawczej i duszpasterskiej trosce, bo mam nadzieję, że jego lektura pozwoli nam lepiej wypełnić zadania, które czekają nas w nadchodzącym roku.

Zwołanie Kapituły Inspektorialnej 2013

Drodzy Współbracia! Ksiądz Generał w komunikacie[2] z 4 kwietnia 2012 roku zapowiedział 27 Kapitułę Generalną. Temat KG27 dotyczy świadectwa ewangelicznej radykalności, które w słowach „praca i umiarkowanie” (K.18) wyraża program życia Księdza Bosko  – „da mihi animas cetera tolle”. Temat, rozbudzając w nas świadomość powołania do wierności w życiu apostolskiemu programowi Księdza Bosko, ma nam pomóc w pogłębieniu tożsamości charyzmatycznej. […]

Celem KG27 jest udzielenie wsparcia każdemu współbratu i każdej wspólnocie na drodze życia w wierności programowi apostolskiemu Księdza Bosko. Dlatego, kontynuując działania podjęte przez KG26, KG27 pragnie jeszcze bardziej wzmocnić naszą tożsamość charyzmatyczną.”

[…]

Kapituła Generalna została zwoła listem z 8 kwietnia 2012[3], a poprzedzona zostanie kapitułami we wszystkich inspektoriach. Jest to wyraźny wymóg Konstytucji (K. 172). Do kompetencji Kapituły Inspektorialnej należy wybrać jednego lub dwóch delegatów na Kapitułę Generalną i ich zastępców (K. 171) oraz „przesłać propozycje do Moderatora Kapituły Generalnej” (Reg. 167).

Działając zgodnie z art. 172 Konstytucji Towarzystwa św. Franciszka Salezego niniejszym, zwołuję Kapitułę Inspektorialną 2013, która rozpocznie się 1 kwietnia 2013 roku i będzie trwać do 6 kwietnia 2013 roku, a będzie miała miejsce w Krakowie, w domu Wspólnoty pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, przy ul. Tynieckiej 39.

„Kapituła Inspektorialna jest braterskim zebraniem, w którym wspólnoty lokalne umacniają poczucie swej przynależności do wspólnoty inspektorialnej poprzez wspólną troskę o sprawy ogólne. Jest ona również zebraniem reprezentatywnym współbraci i wspólnot lokalnych” (K. 170). Zadania Kapituły Inspektorialnej są zawarte w art. 170 Konstytucji i 169 Regulaminów Ogólnych. Najbliższa Kapituła Inspektorialna:

  1. przede wszystkim pogłębi temat KG27: Świadkowie ewangelicznego radykalizmu;
  2. wybierze delegata na Kapitułę Generalną i ich zastępców (K. 171,5).

Oprócz podjęcia tych pierwszorzędnych obowiązków Kapituła zgodnie z K. 171,1-2. może rozważyć inne zagadnienia bardziej bezpośrednio dotyczące Inspektorii, dlatego na KI 2013 zajmiemy się:

  1. odnowieniem naszego Organicznego Programu Inspektorii uwzględniającym poszerzenie inspektorii o placówki w Ukrainie i inne zmiany, które zaszły od ostatniej Kapituły Inspektorialnej,
  2. weryfikacją niektórych części Dyrektorium (części ekonomicznej, zwłaszcza dotyczącej relacji z parafiami oraz elementów związanych z przejęciem domów w Ukrainie),
  3. przyjęciem Inspektorialnego Programu Formacji.

Zachęcam wszystkich współbraci do aktywnego włączenia się w przygotowania i przeżywanie Kapituły Inspektorialnej. Wyrazem tego zaangażowania będzie aktywne programowanie nowego roku wychowawczo-duszpasterskiego oraz wspólnotowa i osobista modlitwa w intencjach Kapituły.

Powołanie Komisji – KI 2013 […]

Uzupełnienie składu Rady Inspektorialnej

30 czerwca 2012 roku ks. Gabriel Stawowy objął obowiązki ekonoma inspektorialnego. W ten sposób powstał wakat na miejscu radcy. Ogłaszam niniejszym konsultację na radcę inspektorialnego […]

Serdecznie dziękuję

Wszystkim współbraciom, którzy opuścili swoje placówki, by podjąć posługę w innych, składam podziękowanie. Szczególnie serdeczne słowa wdzięczności kieruję do Przełożonych wspólnot – dyrektorów, którzy zakończyli swoją posługę lub ją podejmują. Jestem szczerze ujęty dyspozycyjnością współbraci i ich zaufaniem wobec Bożej Opatrzności, która kieruje naszymi krokami i wobec Zgromadzenia, które poprzez zwykłe ułomne osoby wyraża tę wolę w sposób najlepszy z możliwych, ale zawsze tylko ludzki.

Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć i nie podziękować ks. Bogusławowi Zawadzie, który przez 9 lat pełnił funkcję ekonoma inspektorialnego. Wszyscy codziennie czerpiemy z owoców jego pracy. Zarówno w dniu przekazania, jak i dziś, nie potrafię znaleźć odpowiednich słów, by wyrazić mu wdzięczność za jego pracę pełną poświęcenia, roztropności, gorliwości, bezinteresowności, twórczości i troski o Zgromadzenie. Nie ukrywam również osobistej przyjaźni, dzięki której towarzyszył mi w wielu życiowych sytuacjach.

Serdecznie dziękuje ks. Kazimierzowi Chechelskiemu, sekretarzowi inspektorialnemu, który jak wiecie, jak cień pilnuje każdego inspektora, by jego działania były zgodne z prawem, na czas i w poprawnej formie.

Współbracia w czasie tegorocznych zmian, nie tylko tych wspominanych powyżej, zauroczyli mnie motywacją wynikającą z głębokiej wiary i mocno powołaniową. Za każdym razem kiedy współbrat tęskni za bezpośrednią pracą z młodzieżą, za oratorium, za katechezą – choć ma świadomość, że dziś to jest trudna praca – daje dowód umiłowania Zgromadzenia, jego celu i miłości Boga, której „znakiem i nosicielem” został w dzień składania profesji.

Wszystkim życzę dobrego, życzliwego przyjęcia, gorliwej pracy owocującej wzrostem życia w Chrystusie i dojrzałością w życiu i wierze nas samych oraz odbiorców charyzmatu św. Jana Bosko.

Drodzy!

Gorąco dziękuję wszystkim, którzy w czasie wakacji organizowali różnorakie formy aktywności dla młodzieży oraz tym którzy podejmowali większy wysiłek posługi  duszpasterskiej w placówkach, by ta aktywność mogła być zrealizowana.

Dziękuję  współbraciom, którzy wykorzystali czas wakacji, by dobrze przygotować placówkę do nowego roku prowadząc konieczne remonty i naprawy. Proszę dla nas wszystkich o Boże błogosławieństwo za wstawiennictwem Wspomożycielki Wiernych.

Oddany w św. Janie Bosko z braterskim pozdrowieniem


[1]  List Księdza Generała po zakończeniu nadzwyczajnej wizytacji: Pascual Chavez Villanueva sdb, Rzym, 31 lipca 2012; Prot. 12/0228.
[2] Niniejszy komunikat został dołączony do Listu Okólnego, a w DRG 413, s. 3-56 opublikowano list Księdza Generała na temat 27 Kapituły Generalnej: Pascual Chavez Villanueva sdb, „Świadkowie ewangelicznej radykalności”.
[3] DRG 413, jak wyżej.

 
 

Kraków dn. 1 września 2012
[Grafika 1: Anna Machnik; grafika 2: Archiwum salezjańskie]

Skip to content