Pasja łączy twórczość, wyzwania i romantyzm – nawet ten sentymentalny; konkretność, twardość – nawet tę upartą oraz marzenia po nierealność.

Pasja to moc. Od początku życia salezjańskiego  towarzyszyło mi zdanie Księdza Bosko: Wystarczy, że jesteście młodzi, abym Was bardzo kochał. Wtedy nie zdawałem sobie sprawy, jak bardzo jest ono tożsame ze zdaniem studia di farti amare - spraw, aby Cię pokochano, umieszczonym na krzyżu, który salezjanie otrzymują w czasie ślubów wieczystych, a zapisanym przez Księdza Bosko w 45. rocznicę powstania Oratorium.

Pasja jest moim słowem w każdym jego wymiarze.
Caritas Christi urget nos. [...]

Poznać, by mocniej pokochać

21 stycznia 2012

Kieruje do Was te słowa w trakcie trwania XXX Dni Duchowości Rodziny Salezjańskiej odbywających się w Rzymie, w przeddzień wspomnienia bł. Laury Vicuña – owocu troski wychowawczej według systemu prewencyjnego, przed świętem patrona Zgromadzenia św. Franciszka Salezego i uroczystością naszego świętego założyciela Księdza Bosko oraz przed liturgicznym wspomnieniem pierwszego salezjanina bł. Bronisława  Markiewicza, który 120 lat temu przybył na polskie ziemie z misją pracy wśród młodzieży.

Ksiądz Bosko – historia, realność, bliskość, miłość, mistyka.

W pierwszym roku jubileuszowy chcemy poznawać Księdza Bosko niejako na nowo. Pozwólcie, że w tym momencie, posłużę się tylko jednym fragmentem z tekstu Komentarza do Wiązanki 2012, nie chcę przedłużać tego listu – proszę, przeczytajcie cały „Komentarz”, który dotarł do Was i jest dostępny na stronie internetowej [1]. Niech tekst Księdza Generała będzie dla Was wyzwaniem do poznawania fascynującej osoby Księdza Bosko, tego wzoru podążania śladami Chrystusa – dziś, na drogach wychowywania i ewangelizowania młodych.

Niewątpliwie wiele jest powodów, które skłaniają nas do studiowania osoby Księdza Bosko. Musimy poznać go jako naszego Założyciela, ponieważ tego wymaga nasza wierność Zgromadzeniu, do którego należymy. Musimy poznać go jako Prawodawcę, ponieważ jesteśmy zobowiązani do przestrzegania Konstytucji i Regulaminów, które bezpośrednio on sam lub jego następcy nam przekazali. Musimy poznać go jako Wychowawcę, abyśmy mogli żyć Systemem Prewencyjnym, drogocennym dziedzictwem, które on nam pozostawił. A przede wszystkim musimy go poznać jako Mistrza życia duchowego, gdyż z jego duchowości czerpiemy jako jego duchowi synowie i uczniowie; istotnie, on dał nam klucz do lektury Ewangelii; jego życie stanowi dla nas kryterium naśladowania, w szczególny sposób, Pana Jezusa; w związku z tym napisałem list do współbraci salezjanów w styczniu 2004: „Kontemplować Chrystusa spojrzeniem Księdza Bosko”. [DRG 384] [2]

Wizytacja nadzwyczajna w Inspektorii Krakowskiej

W czerwcu 2011 roku Ksiądz Generał Pascual Chávez Villanueva skierował do Nas wszystkich w tej sprawie list, w którym wskazuje na zadania wizytacji: pragnę wzmocnić wzajemną jedność między nami, a także odnowić obraz życia poszczególnych wspólnot i okazać braterską posługę Inspektorii Świętego Jacka w Krakowie. (…) Ksiądz Radca przybędzie do Was, aby spotkać się z poszczególnymi współbraćmi i wspólnotami oraz zapoznać się z różnymi formami posługi w Inspektorii. W tym celu ks. Václav otrzymał od Księdza Generała, na cały czas Wizyty, władzę delegowaną do wydawania zarządzeń, które uzna za stosowne dla większego dobra wszystkich … [3]

Nowe wyzwania, nowe zadania?

W ostatnich dniach dotarły do mnie listy od Księdza Generała i ks. Radcy Marka Chrzana na temat zapowiedzianej restrukturyzacji i zmiany organizacji pracy na terenie Okręgu Wschodniego. Proszę współbraci o lekturę listu ks. Radcy, który szczegółowo wyjaśnia to, czym dzieliłem się w Info Inspektorialnym  z 17 sierpnia 2011 roku.

Drodzy!

Współczesność dostarcza nam dostatecznej ilości przesłanek do głębokiego przemyślenia naszych działań wychowawczo-duszpasterskich. Przemiany w mentalności społeczeństwa – zwłaszcza młodzieży, nowe przestrzenie, a nawet nowe „światy”, w których przebywa młodzież, zmiany demograficzne, nowe wyzwania, propozycja otwierania nowych dzieł itd. zmuszają nas do dokonywania wyborów. Proszę, wykorzystajcie moment Nadzwyczajnej Wizytacji w naszej inspektorii dla dokonania gruntownej refleksji dla dobra Zgromadzenia i każdego z nas.

Niemal codziennie docierają do mnie wspaniałe wiadomości, które uskrzydlają i umacniają oraz te smutne, bolesne, które wydaje się, pochodzą od złego. Cóż więc na to powiemy? Jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam? [Rz 8,31] Proszę, trwajcie w radości i entuzjazmie, nie ustawajcie w modlitwie i przekraczaniu siebie, trwajcie w miłości braterskiej i służbie młodzieży.

Z prośbą o Boże błogosławieństwo i opiekę Wspomożycielki Wiernych i księdza Bosko dla Nas wszystkich i całej Rodziny Salezjańskiej. Oddany w św. Janie Bosko z braterskim pozdrowieniem.


[1] Tekst Komentarza do Wiązanki jest na stronie sdb.krakow.pl w zakładce „dla salezjanów” (.pdf).
[2] Pascual Chávez Villanueva, Komentarz do Wiązanki 2012, s. 8
[3] Cały tekst listu (Prot 11/0249 Roma, 24 czerwca 2011) został dołączony do niniejszego listu.

Kraków dn. 21 stycznia 2012
[Grafika 1 i 2: Archiwum InfoANS]

Skip to content