Pasja łączy twórczość, wyzwania i romantyzm – nawet ten sentymentalny; konkretność, twardość – nawet tę upartą oraz marzenia po nierealność.

Pasja to moc. Od początku życia salezjańskiego  towarzyszyło mi zdanie Księdza Bosko: Wystarczy, że jesteście młodzi, abym Was bardzo kochał. Wtedy nie zdawałem sobie sprawy, jak bardzo jest ono tożsame ze zdaniem studia di farti amare - spraw, aby Cię pokochano, umieszczonym na krzyżu, który salezjanie otrzymują w czasie ślubów wieczystych, a zapisanym przez Księdza Bosko w 45. rocznicę powstania Oratorium.

Pasja jest moim słowem w każdym jego wymiarze.
Caritas Christi urget nos. [...]

Jackowe Granie 2021

13 sierpnia 2021

Film został nagrany 10 sierpnia 2021 roku, a wyemitowany 13 sierpnia 2021 roku, jest to fragment Wieści z Ratusza.

Narodziny

Boskie Granie początkowo nazywało się Letnią Sceną Muzyczną, ale szybko przyjęła się nazwa Boskie Granie. Inicjatywa jest w pewien sposób kontynuacją czwartkowych koncertów organizowanych przez Oratorium św. Jana Bosko od 2014 roku. Pomysł na Boskie Granie urodził się w czasie telefonicznej rozmowy z Aleksandrą Fleszar. Boskie Granie miało po pierwsze być szansą na koncertowanie dla młodych zespołów, a po wtóre dać radość mieszkańcom i turystom. Wieczorem w każdy wakacyjny piątek odbywa się koncert lub spektakl. Boskie Granie nie zostało zatrzymane ani przez deszcz (nawet zanim zakupiliśmy dach sceniczny), ani przez pandemię, ani przez żadne inne okolicznoci. Wszystko odbywa się na placu św. Jacka.

„Między”

Wybraliśmy plac św. Jacka jako przestrzeń:
między Sanktuarium a szkołą,
domem zakonnym a kaplicą świętego Jacka,
a w innym sensie Boskie Granie jest przestrzenią:
między pracą a odpoczynkiem,
między Rynkiem a Kościołem,
między pośpiechem a zwolnieniem,
między zwyczajnością a świętem.

Koncertowe i teatralne spotkania dostarczają artystycznych doznań, wzruszeń, podziwu, refleksji i tego wszystkiego, co rodzi się w ludzkim sercu w spotkaniu ze sztuką. Propozycja piękna obok sacrum, kultury obok religii jest absolutnie konieczna dla każdego, zwłaszcza dziś, kiedy wielu z nas zamyka się na transcendencje.

Projekt ten organizowany przez Salezjanów Księdza Bosko z Oświęcimia oraz Byłych Wychowanków Salezjańskich, a współfinansowany jest przez Towarzystwo Salezjańskie i Miasto Oświęcim.

W tym roku odbywa się po raz trzeci i mam nadzieję, że nie ostatni. Z każdym rokiem pozyskujemy trochę nowego sprzętu i doświadczenia.

Oświęcim  13 sierpnia 2021
[Grafika: Anna Machnik]