Pasja łączy twórczość, wyzwania i romantyzm – nawet ten sentymentalny; konkretność, twardość – nawet tę upartą oraz marzenia po nierealność.

Pasja to moc. Od początku życia salezjańskiego  towarzyszyło mi zdanie Księdza Bosko: Wystarczy, że jesteście młodzi, abym Was bardzo kochał. Wtedy nie zdawałem sobie sprawy, jak bardzo jest ono tożsame ze zdaniem studia di farti amare - spraw, aby Cię pokochano, umieszczonym na krzyżu, który salezjanie otrzymują w czasie ślubów wieczystych, a zapisanym przez Księdza Bosko w 45. rocznicę powstania Oratorium.

Pasja jest moim słowem w każdym jego wymiarze.
Caritas Christi urget nos. [...]

Połowa jubileuszu

6 października 2019

Oświęcim 19 czerwca 2019

​Młodzież podczas mszy świętej na zakończenie roku szkolne złożyła ks. Bogusławowi  Zawadzie mnie życzenia.

Drodzy Jubilaci!
Księże Dariuszu, Księże Bogusławie!
W tym szczególnym dla Was i dla nas — członków Wspólnoty Salezjańskiej dniu — wyrażamy wdzięczność Bogu za dar poznania Ciebie, wspaniałego kapłana i dobrego człowieka. Dziękujemy Wam za trud i pracę oraz ciepły uśmiech i serdeczność. Daliście nam się poznać jako ludzie sympatyczni, odpowiedzialni, wrażliwi i wyrozumiali. Poświęcaliście wiele uwagi młodym ludziom, wykazując się wielką cierpliwością i życzliwością. Pokazywaliście, że dobry humor, a przede wszystkim uśmiech są niezbędne w kontaktach z Panem Bogiem.
Księże Dariuszu, Księże Bogusławie pragniemy podziękować Wam za 25 lat Waszej posługi kapłańskiej, Wasze świadectwo żywej wiary, za piękne słowa, kierowane do nas podczas homilii. Jesteśmy pełni podziwu, dla wspaniale wypełnianej przez Was posługi, dla kształtu i rozwoju Waszego apostolskiego powołania.
Życzymy, aby w dalszej drodze Waszego kapłańskiego posługiwania towarzyszyła Wam Łaska Boża i moc Ducha Świętego.
Życzymy, abyście, dzięki tej Mocy mieli siłę do pokonywania wszelkich trudności i nigdy nie przestawali cieszyć się życiem i napotkanymi ludźmi; by Wasze serce przepełniała Miłość, którą będziecie mogli się dzielić z potrzebującymi i czerpać radość ze służby Bogu i bliźniemu.
Wyrazem naszego szczerego podziękowania niech będzie symboliczny bukiet kwiatów, a także zapewnienie o naszej modlitwie. Szczęść Boże.

Kielce 6 października 2019

Usłyszałem w niedzielę, 6 października 2019 roku, po jubileuszowej mszy w kościele pw. Podwyższenia Krzyża w Kielcach.

W jakąż życzeń fale
co cerce poruszy
wrzucić choćby cząstkę
salezjańskiej duszy.

Jak ukazać, choć skrawek
miłości szkarłatu
kumplowi co sprzed lat wielu
jak w Chrystusie bratu.

Czegóż Ci można życzyć
w kapłaństwie służebnym
gdy jest się jak Ty Darku
Panu Bogu wiernym.

Kiedy się przez ćwierć wieku
pracuje i wierzy
że w Bogu da się serce
swoje dać młodzieży.

Niech więc wciąż w Twym sercu
Boża radość gości
mimo celibatu
wielkiej samotności.

SŁOWO co kapłaństwo
Twoje rozpaliło
oby w młodych, choć iskrę
miłości wznieciło.

Miejże i te pewność
– rzec chcemy bez ściemy
nieustannie za Ciebie
modlić się będziemy. [W imieniu oratorianów Marek Zapała]

Pozwoliłem sobie na umieszczenie powyższego zdjęcia, by potwierdzić, że choć piszę o połowie prawdziwego jubileuszu, to jeden prawdziwy przeżyłem. Zdjęcie jest zrobione w Rzymie w Domu Generalnym Salezjanów, w którym przeżyłem swoje 50 urodziny w gronie kilku przyjaciół. Wcześniej plany były trochę inne, ale obowiązki musiały wziąć górę.

Oświęcim dn. 6 października 2019
[Foto: Dariusz Bartocha sdb]