Pasja łączy twórczość, wyzwania i romantyzm – nawet ten sentymentalny; konkretność, twardość – nawet tę upartą oraz marzenia po nierealność.

Pasja to moc. Od początku życia salezjańskiego  towarzyszyło mi zdanie Księdza Bosko: Wystarczy, że jesteście młodzi, abym Was bardzo kochał. Wtedy nie zdawałem sobie sprawy, jak bardzo jest ono tożsame ze zdaniem studia di farti amare - spraw, aby Cię pokochano, umieszczonym na krzyżu, który salezjanie otrzymują w czasie ślubów wieczystych, a zapisanym przez Księdza Bosko w 45. rocznicę powstania Oratorium.

Pasja jest moim słowem w każdym jego wymiarze.
Caritas Christi urget nos. [...]

Przekazanie i wyznanie wiary

29 października 2012

W październiku rozpoczęliśmy w Kościele ROK WIARY, który potrwa do Uroczystości Chrystusa Króla 2013 roku.

Z inspiracji Stolicy Apostolskiej ów rok ma być ujęty w dwie komplementarne klamry: Przekazanie Symbolu wiary (Traditio Symboli) w dniu inauguracji i Wyznanie Symbolu wiary (Reditio Symboli) w dniu zakończenia. Kościół przekazuje nam Symbol po to, byśmy go przyjęli sercem – jak ziarno, które ma zapuścić w nas głębokie korzenie, a następnie zaowocować świadectwem wiary w słowie i w czynie [1].

Ten sam rok dla salezjańskiego świata w Polsce bogaty jest peregrynacją relikwii św. Jana Bosko, kapitułami inspektorialnymi oraz inicjatywami „Roku Wiary”. Zadajmy sobie pytanie: jaka jest ta nasza wiara, jak ją pogłębić, jak ją owocnie przekazywać? Jak stanąć w szeregu kontynuatorów dzieła św. Jana Bosko z bł. Michałem Rua, o którym Paweł VI podczas beatyfikacji powiedział: „Uczył salezjanów, jak mają pozostać salezjanami, zawsze wiernymi synami swojego założyciela”.

Ewangelizować – wychowywać.

Od 23 Kapituły Generalnej chętnie używamy dwumianu: ewangelizować wychowując, wychowywać ewangelizując”. Dziś pytanie o treść tego dwumianu staje ze zdwojoną siłą. Czy czujemy, że ewangelizacja jest naglącym, głównym elementem naszej misji oraz czy jesteśmy świadomi, że młodzi ludzie mają prawo usłyszeć, że Jezus Chrystus jest źródłem życia i obietnicą prawdziwego szczęścia w czasie i w wieczności? [2].

Celem naszej służby na polu edukacji jest dotarcie do osób niejednokrotnie wykluczonych lub szczodre zaangażowanie w działalność zapobiegawczą, aby uniknąć niebezpieczeństwa odchyleń i niepowodzeń egzystencjalnych, ale także ofiarna praca w celu zapewnienia możliwości młodym ludziom, tak by byli budowniczymi swojej przyszłości [3].

Łatwiej jest tworzyć modele teoretyczne, trudniej doprowadzić do spotkania z młodymi, którzy odeszli daleko od Chrystusa i Kościoła, a jeszcze trudniej doprowadzić Ich do spotkania z Chrystusem i zaradzić najbardziej podstawowym życiowym potrzebom.

Trudności nie mogą nas jednak powstrzymywać, nie możemy czuć się zwolnieni ze zrobienia tego pierwszego kroku w kierunku towarzyszenia młodemu człowiekowi, zwłaszcza dziś kiedy Ojciec Święty ogłasza – Rok Wiary. Nie będzie bezużyteczne, aby każdy chrześcijanin i każdy ewangelizator pogłębił w modlitwie taką myśl: ludzie mogą się zbawić także dzięki innym drogom, dzięki Bożemu miłosierdziu, chociaż my nie głosimy im Ewangelii; ale czy będziemy mogli się zbawić, jeśli przez zaniedbanie, lęk, wstyd – to, co św. Paweł nazywa „wstydzeniem się Ewangelii’ – lub w konsekwencji błędnych idei, zaniedbujemy jego głoszenia? [4].

Oczekujemy, że KG27 uczyni nasze salezjańskie życie jeszcze bardziej autentycznym i dlatego czytelnym, wiarygodnym i owocnym. Będzie to możliwe, gdy zostanie ono oparte solidnie i żywotnie na Bogu, kiedy zakorzeni się odważnie i z przekonaniem na Chrystusie i Jego Ewangelii, umocni swoją charyzmatyczną tożsamość [5].

„Dzisiaj, tak jak kiedyś, Bóg wzywa nas do świętości w życiu salezjańskim. I jest to możliwe, jeżeli żyjemy jak Chrystus oraz jak żył nasz umiłowany Założyciel i Ojciec, z ogromną radością, życzliwością, promiennym obliczem, ale i z wielkim radykalizmem ewangelicznym, który wyraża się w jego dwumianie: ‘praca i umiarkowanie’”.[6]

Kapituła Inspektorialna 2013

Czcigodni Współbracia! Niniejszym proszę o przeprowadzenie we wspólnotach lokalnych, wyborów delegatów wspólnot i ich zastępców na Kapitułę Inspektorialną 2013. […]

Drodzy!

Jesień 2012 roku jest brzemienna w wydarzenia i zadania. Nie możemy uronić nic z odpowiedzialności, jak została nam powierzona w dziele troski o młodego człowieka – ewangelizacji – wychowania. Każdy pedagog, podobnie jak ewangelizator ma dwa narzędzia: słowo i świadectwo. Dzięki nim i towarzyszeniu młodemu człowiekowi dokonuje się w osobie dzieło rozwoju ku pełni człowieczeństwa na kształt Chrystusa.

Życzę Wam wszystkim pracowitości, konsekwencji i stałości bł. Michała Rua, odwagi, wspaniałomyślności, pomysłowości i miłości św. Jana Bosko oraz codziennych drobnych zwycięstw w sercach wychowanków.

Oddany w św. Janie Bosko z braterskim pozdrowieniem


[1] Tekst autorstwa bpa Grzegorza Rysia, Przewodniczącego Zespołu Konferencji Episkopatu Polski do spraw Nowej Ewangelizacji zamieszczony w: „Porta Fidei Materiały Duszpasterskie na Rok Wiary”.
[2] Da mihi anima cetera tolle, ACG 401 (2008), nr 24.
[3] Pascual Chávez Villanueva SDB, Salezjańska służba młodzieży na polu edukacji, wykład w czasie uroczystości wręczenia doktoratu Honoris Causa.
[4] Paweł VI, Adhortacja Apostolskiej Evangelii Nuntiandi, 80.
[5] Pascual Chávez Villanueva SDB, Świadkowie ewangelicznego radykalizmu, s. 5.
[6] tamże, s. 40.

 
 

Kraków dn. 29 października 2012
[Foto: Piksabay na Pexels; grafika 2: Archiwum salezjańskie]

Skip to content