Posłuszeństwo

Udało mi się podsumować rok jubileuszowy wizytą w salezjańskiej ziemi świętych odwiedzeniem miejsc związanych z życiem św. Jana Bosko oraz z jego bliskimi i przyjaciółmi.
Po przeżyciu takich rekolekcji można dużo opowiadać i zapewne jeszcze nie raz do tego wrócę, jeśli nie tu, to w słowie mówionym a najbardziej w tym co jest we mnie. Teraz pozwolę sobie tylko na jeden wniosek.

Patrząc na życie księdza Bosko w taki właśnie sposób – dostrzegłem – jak wielkie znaczenie w jego życiu miało posłuszeństwo. Oczywiście najbardziej widoczne jest ono wobec jego spowiednika i kierownika duchowego św. Józefa Cafasso. Czasami dotyczyło ono kluczowych decyzji, ale czasami również drobnych rzeczy które prowadziły do tych najważniejszych wyborów.

Ksiądz Bosko ze swoją mocną osobowością potrafił poddać swoja wolę – jak się to stało? Tego zapewne teraz nie wyjaśnimy, ale znając jego charakter i sposób postępowania, musiał być przekonany o słuszności takiego działania inaczej by go nie zaakceptował. Piękne też jest jego posłuszeństwo wobec matusi Małgorzaty, ale to jest temat na inne opowiadanie.

Posłuszeństwo – jak czasami trudno jest nam – najpierw zapytać, potem uznać czyjąś racje, a wreszcie posłuchać. Może teraz jest to jeszcze bardziej spotęgowane indywidualizmem i nadmiernym hołdowaniem prywatnej wolności jako nadrzędnej wartości.
Słuchałem z podziwem opowiadań o posłuszeństwie księdza Bosko, przypominając sobie, że dopiero po bardzo wyraźnym wskazaniu, jak to bywało w życiu ks. Bosko, we „śnie, wizji” o wstążkach wiązanych na głowach wybranych, zrozumiał jak stworzyć zgromadzenie i jak ważne w tym jest, rzeczone posłuszeństwo.

Warto słuchać – zwłaszcza mądrych.

[Foto: Edward Lisowski sdb]
Zdjęcie przedstawia fragment konfesjonału przy którym spowiadał sie u ks. Józefa Cafasso ksiądz Jan Bosko. Konfesjonał stoi w kościele pw. św. Franciszka z Asyży w Turynie.

Author: Dariusz Bartocha

Share This Post On