Pasja łączy twórczość, wyzwania i romantyzm – nawet ten sentymentalny; konkretność, twardość – nawet tę upartą oraz marzenia po nierealność.

Pasja to moc. Od początku życia salezjańskiego  towarzyszyło mi zdanie Księdza Bosko: Wystarczy, że jesteście młodzi, abym Was bardzo kochał. Wtedy nie zdawałem sobie sprawy, jak bardzo jest ono tożsame ze zdaniem studia di farti amare - spraw, aby Cię pokochano, umieszczonym na krzyżu, który salezjanie otrzymują w czasie ślubów wieczystych, a zapisanym przez Księdza Bosko w 45. rocznicę powstania Oratorium.

Pasja jest moim słowem w każdym jego wymiarze.
Caritas Christi urget nos. [...]

Odwaga nawracania

25 marca 2014

Drodzy!

Wielu z Was już zna nazwisko ks. Ángel Fernández Artime – 10 następcy Księdza Bosko, trudno jednak nie dzielić się tą radosną wiadomością. Krótką informację na temat jego osoby znajdziecie w relacji InfoANS.
Słowo nawrócenie o tej porze roku liturgicznego w większości z nas przywołuje obraz fioletowych szat liturgicznych, stacji drogi krzyżowej, kolejek przy konfesjonałach, przygotowaniach do Triduum Paschalnego – nie o tym jednak będzie mowa.

Nawrócenie i przemiana

Minął już ponad miesiąc od pierwszych dni spędzonych przez Salezjanów z całego świata na Valdocco w pielgrzymce rozpoczynającej 27 Kapitułę Generalną.
Jesteśmy już po wielu godzinach spotkań, w których czasie usłyszeliśmy, jaka jest sytuacja salezjanów na całym świecie w bardzo konkretnych realiach, czyli życiu i pracy poszczególnych współbraci i wspólnot, sytuacji młodzieży i ich rodzin, codziennych porażkach i inspirujących nowościach. Obraz ten uzupełniają bardzo obszerne dane statystyczne, a systematyzuje go relacja o stanie Zgromadzenia przedstawiona przez Księdza Generała. W drugiej części kapitulnej pracy dokonaliśmy interpretacji tego obrazu, by – po dokonaniu wyborów, tych personalnych i tych zaproponowanych jako rozwiązania w poszczególnych komisjach – zdecydować o koniecznych działaniach na przyszłość.

W czasie obrad Kapituły Inspektorialnej zapisaliśmy zdanie, które syntetyzuje obraz salezjanina jako mistyka, proroka i sługi. Głębokie życie religijne salezjanina przeżywane w braterskiej wspólnocie znajduje swój wyraz w posłudze młodzieży [1]. Cieszę się i gratuluję wszystkim uczestnikom naszej Kapituły Inspektorialnej wyczucia sytuacji, w jakiej żyjemy, oraz odwagi w podjęciu działań konkretnych, czasami wręcz drobiazgowych, ale konsekwentnie zmierzających do przemiany według drogi zaproponowanej po rozeznaniu jakości życia i posługi, jaką na co dzień realizujemy w placówkach. Jestem przekonany, że działania te zostaną wzmocnione poprzez zanurzenie w mądrości płynącej z doświadczenia całego Zgromadzenia.

Po pierwszym tygodniu obrad Przełożony Generalny, ks. Pascual Chávez, zapraszał do większego radykalizmu w naszych pracach: Zapraszam, byście byli bardziej zdecydowani i odważni w kreśleniu szerokich horyzontów dla przyszłości Zgromadzenia. […] – odwołując się do wizji Kościoła prezentowanej przez papieża Franciszka, kontynuował – Ten sen będzie możliwy, jeśli prawdziwi uczniowie, misjonarze Zmartwychwstałego Pana w służbie Królestwu Bożemu i dla przemiany świata, podejmą do głębi odnowione środki duszpasterskie. Osobiste nawrócenie bez zmiany strukturalnej i duszpasterskiej nie wystarczy. Zmiany strukturalne i duszpasterskie bez osobistego nawrócenia są niemożliwe [2].

Wołanie to bazuje na słowach Ojca Świętego Franciszka i bł. Jana Pawła II: Marzę o wyborze misyjnym, zdolnym przemienić wszystko, aby zwyczaje, style, rozkład zajęć, język i wszystkie struktury kościelne stały się odpowiednim kanałem bardziej do ewangelizowania dzisiejszego świata niż do zachowania stanu rzeczy. Reformę struktur, wymagającą odnowy duszpasterskiej, można zrozumieć jedynie w tym sensie: należy sprawić, by stały się one wszystkie bardziej misyjne, by duszpasterstwo zwyczajne we wszystkich swych formach rozszerzało swój zasięg i było bardziej otwarte, by doprowadziło zaangażowanych w nie ludzi do przyjęcia stałej postawy „wyjścia” i w ten sposób sprzyjało udzieleniu pozytywnej odpowiedzi ze strony tych wszystkich, którym Jezus ofiaruje swoją przyjaźń. Jak mówił Jan Paweł II do biskupów Oceanii: „wszelka odnowa Kościoła musi mieć misję jako swój cel, by nie popaść w pewnego rodzaju kościelne zamknięcie się w sobie” [Jan Paweł II, Posynodalna Adhortacja apostolska Ecclesia in Oceania, 22 listopada 2001, 19: AAS 94 (2002), 390.] [3].

Nowość duszpasterstwa

Wszyscy jesteśmy zaproszeni do udziału w tym dziele nawracania – odnowy: siebie i naszych struktur posługi. Wykorzystajmy sprzyjający czas przygotowania do Zmartwychwstania Pańskiego na przemianę swoich serc, a w czerwcu w czasie spotkania dyrektorów i odpowiedzialnych za wspólnoty zaproponujemy drogę przemiany struktur.

Wyzwaniem dla nas jest nawrócenie duszpasterskie – nie pomyliłem się – choć na pierwszy rzut oka to sformułowanie trochę razi lub niewiele mówi. Nawracając się, mamy skoncentrować się na słuchaniu Boga, mówiącego poprzez słowo Boże, przez Kościół i poprzez serce każdego człowieka. Słowa „służba” i „posługa” dobrze oddają to, kim jesteśmy wobec ludzi i wobec Boga. Jeśli chcemy znaleźć drogę nawrócenia duszpasterskiego, odnowy naszej obecności pośród młodzieży i społeczeństwa musimy przejąć się tymi słowami: słuchać, służyć, towarzyszyć – w odnowionej formie.

Odnajduję wielką nadzieję w sercu Księdza Bosko. Jego optymizm wypływał z zaufania Opatrzności, której działania doświadczał – my także jej doświadczamy, nawet jeśli planujemy, liczymy, projektujemy. Nowy Podręcznik Duszpasterstwa Młodzieżowego, zaprezentowany w czasie Kapituły Generalnej, zbiera doświadczenia i odważne wybory, dokonywane we wspólnotach na całym świecie, byśmy mogli dokonać zmiany w nas, w życiu wspólnot i sposobie ewangelizowania, czyli świadczenia misji. Rzesze młodych ludzi stoją u naszych drzwi, obok naszych podwórek czekając, aż się nawrócimy, byśmy mogli pokazać im drogę bliskiego, osobistego spotkania z Chrystusem.

Drodzy!
W uroczystość Zwiastowania Pańskiego proszę wszystkich o modlitwę w intencji Księdza Generała, a także całego Zgromadzenia. Prośmy, by był uważny na to, co Duch Święty na różne sposoby mówi do synów Księdza Bosko.

Oddany w św. Janie Bosko z braterskim pozdrowieniem

 


[1] Dokumenty Kapituły Inspektorialnej, Kraków 2013, s. 8.
[2] Il Rettor Maggiore, FACENDO IL PUNTO, 17 marzo 2014.
[3] Evangelii gaudium 27.

Rzym dn. 25 marca 2014
[Foto: Wojciech Kułak sdb; grafika: Archiwum salezjańskie]

Skip to content